خانه / اخبار پزشکی و دارویی / مقاومت دارویی: با افزایش عفونت های مقاوم به دارو، CDC خواستار اقدام فوری شد

مقاومت دارویی: با افزایش عفونت های مقاوم به دارو، CDC خواستار اقدام فوری شد

طبق گزارش سال 2019 ، CDC در مورد خطرات و تهدیدات مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک ها ، بیش از 2.8 میلیون عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک در ایالات متحده رخ می دهد که سالانه 35000 آمریکایی در اثر این عفونت ها می میرند.

یک مقام مسوول در CDC گفت: “دانشمندان امر سلامت و محققین پیشگیری و کنترل عفونت در ایالات متحده در تلاشند تعداد عفونت ها و مرگ و میر ناشی از میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک را کاهش دهند ، اما تعداد افرادی که با مقاومت آنتی بیوتیکی روبرو هستند همچنان بسیار زیاد است؛ بنابراین برای محافظت کامل از مردم ، اقدامات بیشتری لازم است.

گزارش CDC ، دومین گزارش منتشر شده از سال 2013 است که تخمین های مرگ و میر و موضوعات مربوط به مقاومت آنتی بیوتیکی در ایالات متحده را برجسته می کند.

این آژانس خاطرنشان کرد: نزدیک به 223.900 نفر در ایالات متحده در سال 2017 نیاز به مراقبت های بیمارستانی از Clostridium difficile داشتند و حداقل 12800 نفر در اثر این بیماری درگذشته اند.

کلستریدیوم دیفیاسیل یا C. difficile یک باکتری مهاجم و خطرناک و فرصت طلب است که نوعع شدیدی از عفونت روده ای و اسهال و نیز کولیت سودوممبران را ایجاد می کند

در این گزارش ، 18 باکتری و قارچ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ذکر شده و بر اساس تأثیر بالینی ، تأثیر اقتصادی (در صورت وجود) ، میزان شیوع، شیوع در 10 سال گذشته ، مرگ و میر، انتقال ، فراوانی درمان ،در سه دسته تهدید – فوری ، جدی و نگران کننده قرار داده شده اند.

همچنین بخوانید  بیماری های عروق : شاید این کشف راه گشا باشد!

تهدیدهای جدی و اورژانسی شامل آکتینوباکترهای مفاوم به کارباپنم (نوعی آنتی بیوتیک)، کاندیدا آئوروس (نوعی قارج)، کلستریدیوم دیفیسایل، انتروباکتروهای مفاوم به کارباپنم و نایسریا گونوره آ (عامل بیماری سوزاک) مقاوم به داروست.

این گزارش همچنین شامل اطلاعاتی درباره اقدامات با هدف مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیکی است.

در تصویر زیر علل عمده ایجاد مقاومت دارویی به انتی بیوتیک ها شرح داده شده است:

علل مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها

مصوبات اخیر FDA

FDA نیز با تمرکز بر تأیید به موقع داروهای جدید ضد باکتریایی ، به عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک می پردازد. محصولات باکتریایی و ضد قارچ واجد شرایط در اولویت تحقیق برای تایید و در زمان و بازه زمانی سریعتری روند تاییدی خود را طی می کنند.

به عنوان مثال ، سفیروکول – (Fetroja — Shionogi) ،) در نوامبر 2019 برای معالجه بیماران بزرگسال مبتلا به UTI های پیچیده (از جمله پیلونفریت) ناشی از پاتوژن های گرم منفی فرصت طلب وقتی که گزینه های درمانی دیگری ندارند ، تأیید شد. Cefiderocol به صورت I.V تزریق می شود و باید در کسانی که UTI پیچیده ناشی از اشرشیا کولی ، Klebsiella pneumoniae ، Proteus mirabilis ، Pseudomonas aeruginosa یا کمپلکس cloacae Enterobacter استفاده شود.

نفش ویژه داروسازان در کنترل مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها

داروسازانی که در هر دو حالت سرپایی و بستری کار می کنند (دارخانه شهری و بیمارستانی) می توانند به کاهش عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک کنند.

در محیط بستری ، آموزش در مورد مقاومت ضد میکروبی و شیوه های سرپرستی برای پزشکانی که آنتی بیوتیک تجویز می کنند ، همراه با آموزش بیماران و خانواده های آنها در مورد استفاده مناسب از آنتی بیوتیک ها ضروری است.

همچنین بخوانید  مرور درمان تزریقی رتینوپاتی دیابتی توسط FDA

در محیط سرپایی ، داروسازان می توانند تمام نسخه های آنتی بیوتیکی را برای نشانه های مناسب ارزیابی کنند تا اطمینان حاصل کنند که مطابق با دستورالعمل های مصوب هستند و برای مدت زمان مناسب مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین ، دسترسی به بیماران به داروسازان اجازه می دهد تا آنها و خانواده های خود را در مورد استفاده صحیح از آنتی بیوتیک ها آموزش دهند.

الزامات جدید در مدیریت مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها

از اول ژانویه سال 2020 ، نیازهای جدید مدیریت ضد میکروبی برای کلیه سازمانهای بهداشت و درمان سرپایی معتبر کمیسیون مشترک که به طور معمول داروهای ضد میکروبی را تجویز می کنند ، اعمال می شود.

استاندارد جدید مدیریت دارو بر پنج عنصر متمرکز است: شناسایی وساخت یک گروه یا یک داروی لیدر ضد میکروبی. ایجاد هدف سالانه ضد میکروبی ؛ اجرای دستورالعملهای عملی مبتنی بر شواهد؛ تهیه منابع آموزشی برای کارکنان بالینی؛ و جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و گزارش داده های مربوطه.

کمسیون مشترک ، انجمن بیماریهای عفونی آمریکا (IDSA) و انجمن بیماری های بهداشتی اپیدمیولوژی آمریکا (SHEA) نیز راهنمایی هایی را در مورد برنامه های مدیریت مصرف آنتی بیوتیک ها با محوریت بیمارستانی منتشر کرده اند.

استاندارد کمیسیون مشترک برای بیمارستان ها و مراکز مراقبت های پرستاری توصیه می کند که یک تیم مأموریت ضد میکروبی چند رشته ای را تشکیل دهید که شامل یک پزشک بیماری های عفونی و پیشگیری از عفونت ، داروساز ناظر و سایر پزشکان و همچنین یک مدیر داروساز مسئول این گروه بهبود مصرف آنتی بیوتیک.

همچنین بخوانید  سقط جنین دارویی: زنان انگلیسی می توانند آن را در خانه انجام دهند!

راهنمای IDSA / SHEA در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها  با هدف کاهش مقاومت دارویی دارای توصیه هایی است که شامل موارد زیر می شود:

■ استفاده از دستورات عدم مصرف آنتی بیوتیک یا دستورات توقف آنها در موارد غیرضروری
■ ترکیب ابزارهای پشتیبانی از تصمیم گیری بالینی رایانه ای در زمان تجویز
■ اجرای نظارت فارماکوکینتیک برای آمینوگلیکوزیدها و وانکومایسین
■ افزایش مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی به عنوان اولویت
IDSA / SHEA همچنین راهنمایی در مورد کوتاهترین مدت زمان درمان داروهای آنتی بیوتیکی ارائه می دهد.

داروسازان به خوبی در پیشبرد برنامه های نظارت بر آنتی بیوتیک در تنظیمات و تهیه ی راهکارها و همکاری با سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای اجرای دستورالعمل های توصیه شده برای کاهش عوارض و مرگ و میر ناشی از عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک انجام وظیفه می کنند و نیز محققثن داروساز سعی در تهیه آنتی بیوتیک های جدیدتر دارند.

منبع: Pharmacy today

نویسنده اصل مقاله:

درباره ی دکتر غلامرضا ابری

دکتر غلامرضا ابری - دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران - همکار سابق آزمایشگاه ACD/labs کانادا - همکار نویسنده در سایت Pharmacy Times

همچنین ببینید

سلول های بنیادی بتای پانکراس

سلول های بنیادی در درمان دیابت نوع 1

درمان با استفاده از سلول های بنیادی یا Stem-cell therapy امیدهای زیادی برای درمان بسیاری …

برای طرح سوالات خود تماس بگیریدتماس با ما
+