خانه / اطلاعات پزشکی و دارویی / سرفه: مروری کوتاه و دوباره از انجمن داروسازان آمریکا

سرفه: مروری کوتاه و دوباره از انجمن داروسازان آمریکا

انجمن داروسازان آمریکا در مقاله ای کوتاه به مرور دوباره و با نگاهی نوتر به سرفه پرداخته است که در سایت داروسازی در وب ترجمه ان قرار داده شده است.

سرفه

انواع سرفه چیست؟ آیا سرفه احتیاج به درمان دارد؟ درمانهای دارویی یا غیردارویی آن کدام است؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله به ان پاسخ خواهیم داد

سرفه – نشانه ای از اختلالات متنوع عفونی و غیر عفونی است که به عنوان حاد (<3 هفته) ، زیر حاد (3 – 8 هفته) یا مزمن (> 8 هفته) طبقه بندی می شود –

که یک رفلکس مهم تنفسی دفاعی با عوارض جانبی جسمی و روانی بالقوه و نیز عواقب و تأثیرات اقتصادی. این شایع ترین علامتی است که بیماران به دنبال درمان یا مراقبتهای پزشکی هستند.

سرفه ها از یک نظر به دو دسته مولد یا غیرمولد تقسیم بندی می شوند:

سرفه های مولد ترشحات را از دستگاه تنفسی تحتانی خارج می کنند که در صورت خارج نشدن آن ترشحات (بخصوص اگر غلیظ باشند)، می تواند تهویه و توانایی ریه ها در مقاومت در برابر عفونت را مختل کنند یا کارکرد ریه ها را دجار نقص کنند.

همچنین این ترشحات حجم کارکردی ریه را هم کم می کنند؛ پس این نوع سرفه ها که عموما با عنوان خلط دار نامیده می شوند؛ مفید هم هستند.

اما سرفه های غیرمولد یا اصطلاحا خشک، که یا با عفونت های حاد باکتریایی، ویروسی و یا آتیپیک (با علل نامعلوم) همراه هستند و یا با بیماریهایی مانند ریفلاکس معده ، بیماری قلبی و انواعی از آسم، آلرژی و نیز بعلت برخی داروها (مانند کاپتوپریل)، از نظر فیزیولوژیکی مفید نیستند.

سرفه

درمان خانگی و درمان غیر دارویی:

هدف درمان خانگی کاهش تعداد و شدت سرفه و جلوگیری از عوارض آن است. برای متوقف کردن سرفه ، باید بیماری یا اختلال زمینه ای که باعث آن می شود را درمان کرد.

همچنین بخوانید  هیپوتالاموس : عملکرد و هر آنچه باید بدانید

انتخاب داروها برای مراقبت از خود بستگی به ماهیت و علت اصلی آن دارد و در اغلب موارد باید تحت نظر پزشک یا داروساز تجویز و مصرف شوند.

درمانهای غیردارویی شامل استفاده از داروهای مکیدنی (مانند اکالیپتوس) بدون عارضه ، مرطوب کردن محیط ، استفاده از وسایل تخلیه بینی و هیدراتاسیون بدن (مصرف مایعات فراوان) می باشد.

برای بیشتر بیماران، رعایت دقیق دستورالعمل های داده شده از طرف پزشک یا داروساز و اقدامات مراقبت از خود ، به درمان کمک می کند.

از آنجا که نوزادان و خردسالان تا 2 سالگی نمی توانند بینی خود را تخلیه کنند ، باید از وسایل استاندارد تخلیه بینی برای پاک کردن معابر و خود بینی استفاده شود تا سرفه ناشی از تجمع ترشحات در بینی و کلو کاهش یابد.

گزینه های دارویی OTC یا بدون نیاز به نسخه پزشک:

گزینه های درمانی دارویی بدون نسخه شامل داروهای ضد سرفه (سرکوب کننده ها) و اکسپکتورانت ها (خلط آورها) است:

ضد سرفه ها سرفه را کنترل (دفعات و شدت آن را کاهش می دهند) یا بطور کل آنرا قطع می کنند و داروی انتخابی سرفه های غیرمولد یا خشک هستند.

خلط آورها که یا غلظت ترشحات و خلط را کاهش میدهند(موکولیتیک مانند برم هگزین) یا به تخلیه بهتر آن کمک می کنند (اکسپکتورانت ها مانند گایافنزین)، در درمان سرفه های مولد یا خلط دار موثر هستند.

داروهای ضد سرفه که بیشترین مصرف را به عنوان داروهای بدون نسخه دارند عبارتند از دکسترومتورفان و  دیفن هیدرامین و معمولا بصورت ” در صورت نیاز مصرف شود ” هستند که دارای دز خاص برای سنین مختلف و دز حداکثری برای مصرف در 24 ساعت هستند که توسط پزشک یا داروساز تعیین می گردند.

همچنین بخوانید  باید در مورد آترواسکلروزیس بدانید

(به نظر می رسد که این دو دارو یعنی دکسترومتورفان و  دیفن هیدرامین با اثر بر بخش سرفه مغز که در مدولا واقع است سرفه را کاهش می دهند.)

این داروها در سرفه های خشک ناشی از داروها یا مواد شیمیایی یا در مواردی مانند لوله گذاری دستگاه تنفسی هم کاربرد دارند.

متاسفانه دکسترومتورفان به علت اوفوریا (سرخوشی مخصوص به خود) ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. این اثر robotripping نام دارد و بیشتر توسط مردان سوء مصرف می گردد.

Robotripping در استفاده مقادیر بالای داروی دکسترومتورفان یا سایر فراورده های حاوی ان دیده میشود. در مقادیر کمتر سمی نشانه های سرخوشی و اوفوریا و توهم دیده می شود اما در مقادیر بالا عصبانیت، بیقراری، بدبینی و پارنوئید، جنون و حتی تشنج حاصل می شود.

عوارض دیفن هیدرامین مانند سایر داروهای انتی هیستامین نسل اولی است مانند خشکی دهان، خواب آلودگی، دوبینی یا تاری دید، احتباس ادراری و عرق سرد.

کافور و منتول تنها ضد دردهای موضعی مصوب FDA هستند، نیز در درمان سرفه استفاده می شوند، اگرچه مکانیسم عملکرد آنها به خوبی توصیف نشده است؛

به نظر میرسد بخارهای استنشاق شده منتول باعث تحریک انتهای عصب حسی در داخل بینی و مخاط می شوند و باعث ایجاد احساس بی حسی موضعی و حس بهبود جریان هوا می شوند. این عوامل همچنین ممکن است حساسیت به رفلکس سرفه را سرکوب کنند. با این حال ، شواهد عینی از اثربخشی این مواد بسیار محدود است.

گایفنزین (گلیکریل گوایکولات) ، تنها تجزیه کننده خلط تایید شده توسط FDA است که برای تسکین علامتی سرفه حاد و خلط دار کاربرد دارد. Guaifenesin ترشحات دستگاه تنفسی تحتانی را نرم و نازک می کند و باعث می شود سرفه هایی با حداقل خلط و ترشح تولید شوند.

همچنین بخوانید  آزاتیوپرین: آیا خطر سرطان پوست را زیاد می کند؟

با این حال، داده های تایید کننده اثر بخشی آن ، به ویژه در دوزهای بدون نسخه ، محدود هستند.

ملاحظات

باید ذکر کرد که فرآورده ای زیادی برای سرفه در دسترس هستند که برحی از آنها ترکیبی از یک داروی ضد سرفه (یا چند دارو) و داروهای خلط آور هستند (مانند اکسپکتورانت کدئین در ایران – مترجم) اما باید کفت که اغلب آنها تجاری و تبلیغاتی هستند و نیز باید به این نکته توجه داشت که مداخله شدید برای درمان سرفه به جز چند مورد زیر چندان ضروری نیست که آنهم باید براساس پروتکل های درمانی مصوب انجام  می شود:

  • سرفه هایی که در عرض 3 الی 5 روز بدتر شوند
  • در کودکان زیر 4 سال
  • سرفه همراه با تب یا بیماریهای مزمن دیگر مانند بیماری نارسایی احتقانی قلب یا بیماری COPD (نارسایی مزمن تنفسی)

باید ذکر کرد که در سال 2008 تولیدکنندگان اینگونه فرآورده ها بطور داوطلبانه برچسب های داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی را بروز کردند و ذکر کردند که “در کودکان زیر 4 سال استفاده نشود

برای اطلاعات و جزئیات بیشتر به کتاب راهنمای داروهای بدون نسخه APAA، نسخه 19 که بصورت آنلاین در سایت www.pharmacist.com برای اعضا موجود است، مراجعه کنید.

نویسنده: دانیل ال کرینسکی Daniel L. Krinsky منتشر شده توسط شرکت Elsevier از طرف انجمن داروسازان آمریکا سال 2020، همه حقوق محفوظ است. ترجمه اختصاصی: دکتر غلامرضا ابری برای سایت داروسازی در وب

درباره ی دکتر غلامرضا ابری

دکتر غلامرضا ابری - دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران - همکار سابق آزمایشگاه ACD/labs کانادا - همکار نویسنده در سایت Pharmacy Times

همچنین ببینید

فشار خون بالا

فشار خون بالا : علل، علائم، عوارض و پیشگیری

فشار خون بالا یا پر فشاری خون یا هایپرتانسیون hypertension به شرایطی گفته می شود …

برای طرح سوالات خود تماس بگیریدتماس با ما
+