خانه / اخبار تکنولوژی دارویی / انسولین خوراکی ساخته می شود

انسولین خوراکی ساخته می شود

تولید انسولین خوراکی شاید یکی از بزرگترین آرزوهای داروسازی باشد!

در مقاله ی منتشر شده در مجله ی Science 08 Feb 2019: Vol. 363 ادعا شده یک تیم تحقیقاتی تحت رهبری MIT نوعی کپسول دارویی تولید کرده است که می تواند برای تحویل دوز خوراکی انسولین استفاده شود.

مکانیسم:

این کپسول دارای قرص هایی است که دارای یک سوزن کوچک ساخته شده از انسولین فشرده اند که پس از باز شدن فرص ها در معده به دیواره معده تزریق می شود.

در آزمایشی در حیوانات، محققان نشان دادند که آنها می توانند انسولین کافی برای کاهش قند خون در مقایسه با تزریق داخل پوست روتین به بیمار برسانند. آنها همچنین مدعی هستند که این تکنولوژی را می توان برای مصرف سایر مواد پروتئینی استفاده کرد.

ما واقعا امیدواریم که این نوع جدید از کپسول بتواند به بیماران دیابتی کمک کند 

رابرت لانگر، (استاد موسسه David H. Koch، عضو MIT موسسه Koch برای تحقیقات جامع سرطان و یکی از نویسندگان ارشد این مقاله است)

پیشینه:

چند سال پیش، تراورسو، لانگر و همکارانش یک قرص را که با تعداد زیادی از سوزن های کوچک پوشانده شده بود و می توانست برای تزریق داروها به پوشش معده یا روده کوچک استفاده شود، طراحی کردند. اما در این کپسول جدید، محققان  طراحی فرص را تغییر دادند به طوری که فقط از یک سوزن استفاده شود، به این ترتیب آنها توانستند میزان تزریق (غلظت) را در محدوده خاصی بالا ببرند و هم اینکه سرعت تزریق بالا رود تا اسید معده فرصت شکستن ساختار انسولین یا مواد پروتئینی دیگر را نداشته باشد.

ابتکار

نوک سوزن از 100 درصد انسولین فشرده شده و منجمد ساخته شده (با استفاده از همان فرآیندی که معمولا برای ساخت قرص های دارویی استفاده می شود) و شفت سوزن که به دیواره معده وارد نمی شود، از مواد دیگر قابل تجزیه تهیه می شود.

همچنین بخوانید  نسخه رو بخورید!

در داخل کپسول، سوزن به یک فنر فشرده متصل شده است که توسط یک حلقه ساخته شده از قند نگهداری می شود؛ وقتی کپسول بلعیده شود، شیره معده حلقه ی قندی را حل کرده، فنر آزاد می شود و سوزن را به دیواره معده تزریق می کند.

دیوار معده بدون گیرنده درد است، بنابراین محققان معتقدند که بیمار قادر به درک تزریق نیست.

اختصاصات عالی

محققان برای اطمینان از تزریق دارو به دیواره معده و اینکه کپسول تحت تاثیر حرکات و انقباضات معده قرار نمی گیرد آن را به گونه ای طراحی کرده اند که حالت Self-orientation داشته باشد تا همیشه در حالتی قرار گیرد که هدف سوزن لایه های دیواره معده باشد.
این حالت Self-orientation از نوعی لاک پشت دریایی که در آفریقا زندگی می کند  leopard tortoise الهام گرفته شده است. این لاک پشت دارای لاک خاصی با برجستگی های متفاوت است که می تواند وقتی به پشت افتاد دوباره به حالت عادی برگردد.
محققین با بررسی و شبیه سازی لاک پشت فرص ها را به گونه ای طراحی کرده اند که همیشه در حالت مورد نیاز برای تزریق قرار بگیرد.
در تحقیقی بر روی خوک دانشمندان توانستند تا 300 میکروگرم انسولین را با این نوع کپسول به بدن خوک برسانند و امیدوارند این مقدار تا 5 میلی گرم هم برسد که با میسزان تزریق یک بیمار دیابتی مطابقت دارد.
در حال حاضر تیم تحقیقاتی MIT با شرکت نوو نوردیسک که شرکت تخصصی تولید انسولین است بر روی تولید انبوه و بر طرف کردن مشکلات موجود همکاری می کنند و شاید تا 3 سال آینده این کپسول های انسولین خوراکی به بازار بیاید.
خبر خوشی که بیماران دیابتی منتظر به وقوع پیوستن ان خواهند بود.

انسولین خوراکی

درباره ی دکتر غلامرضا ابری

دکتر غلامرضا ابری - دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران - همکار سابق آزمایشگاه ACD/labs کانادا - همکار نویسنده در سایت Pharmacy Times

همچنین ببینید

قرص های هوشمند جدید

اخیرا قرص های هوشمندی برای ردیابی مصرف دارو توسط بیمار طراحی شده و توسط FDA …

برای طرح سوالات خود تماس بگیریدتماس با ما
+