خانه / اخبار پزشکی و دارویی / اسکیزوفرنی: نوع دوم اسکیزوفرنی نوروآناتومیک کشف شد

اسکیزوفرنی: نوع دوم اسکیزوفرنی نوروآناتومیک کشف شد

براساس مطالعات دانشگاه Penn Medicine نوع دومی از اسکیزوفرنی نوروآناتومیک کشف شد.

براساس مطالعه‌ای که توسط این دانشگاه انجام شد ، دو نوع نوروآناتومیک مشخص اسکیزوفرنی پس از آنالیز اسکن مغزی بیش از 300 بیمار کشف شد.

در نوع اول ، مقادیر کمتری از ماده خاکستری در مقایسه با گروه شاهد سالم وجود دارد، در حالی که در نوع دوم  بسیار شبیه به مغزهای معمولی است. این یافته ها نشان می دهد که توجه به این اختلافات می تواند گزینه های درمانی شخصی تر را در آینده برای بیماران طراحی کند.

در این مطالعه یک جمعیت بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی در 3 کشور آمریکا – چین و آلمان بررسی شد. این گروه شامل 307 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی و 364 کنترل سالم در سنین 45 سال و پایین تر از این سن بودند.

اسکن های مغزی توسط تیم تحقیقاتی با استفاده از ماشین های یادگیرنده ای موسوم به Heterogeneity Through Discriminative Analysis یا به اختصار HYDRA برای تشخیص نوع صحیح بیماری بدون در نظر گرفتن متغیرهایی مانند سن، جنس، پروتوکل اسکن و سایر متغیرها بررسی شد.

بعد از استفاده از HYDRA بر روی تصاویر مغزی، محققان دریافتند که 115 بیمار اسکیزوفرنی الگوی مشخص کاهش توده خاکستری مغز (که سابقا به علت این بیماری ربط داده می شود) را ندارند. این بیماران افزایش حجم مغز در قسمت میانی آن یا به اصطلاح منطقه استرایاتوم striatum را نشان می دهند، که نقش مهمی در حرکات ارادی دارد.

 

مغز - اسکیزوفرنی

 

 

 

 

 

با این حال ، محققین با در نظر گرفتن متغیرهایی مانند نوع داروهای مصرفی ، سن و سایر متغیرهای جمعیتی (جنس، نژاد و …) نتوانستند توضیحی روشن برای این تغییر پیدا کنند.

همچنین بخوانید  اولین داروی دامی برای کم کردن باد معده گاوها

دکتر Daniel Wolf یکی از محققین این مطالعه می گوید: “درمان اسکیزوفرنی در اکثر بیماران بخوبی پیش می رود اما در جمعیت کمی درمان با مشکل روبرو می شود، ولی بهرحال ما نمی توانیم نتجه را درست پیش بینی کنیم که چون در اکثر موارد درمان براساس آزمون و خطا پیش می رود. پس ما شروع به درک زیست شناختی و ساختاری این اختلال کرده ایم و امیدواریم روزی رویکردهای آگاهانه تر و شخصی تری در مورد درمان داشته باشیم”

این پژوهشگران معتقدند که مطالعات گسترده تر بعدی تصویر مفصلی از زیر گروه های اسکیزوفرنی در رابطه با سایر جنبه های ساختار و عملکرد مغز ، علائم بالینی ، پیشرفت بیماری و اتیولوژی ارائه خواهد داد.

توضیحات مترجم:

در یک نوع دسته بندی دو نوع اسکیزوفرنی بر اساس علت بیماری وجود دارد: نوروشیمیایی و نوروآناتومیک؛

در نوع توروشیمیایی تغییرات یا اختلالاتی در نوروترانسیمترهای مغزی مانند دوپامین ایجاد می شود و در نوع نوروآناتومیک تغییرات ساختاری در قسمتهایی از مغز یا در سطح کوچکتر در نورونها وجود دارد

منبع: 

Researchers discover second type of schizophrenia. Penn Medicine News. https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2020/february/researchers-discover-second-type-of-schizophrenia. Published February 27, 2020. Accessed April 15, 2020

ترجمه و تلخیص از دکتر غلامرضا ابری – داروساز، اختصاصی سایت داروسازی در وب

 

درباره ی دکتر غلامرضا ابری

دکتر غلامرضا ابری - دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران - همکار سابق آزمایشگاه ACD/labs کانادا - همکار نویسنده در سایت Pharmacy Times

همچنین ببینید

سلول های بنیادی بتای پانکراس

سلول های بنیادی در درمان دیابت نوع 1

درمان با استفاده از سلول های بنیادی یا Stem-cell therapy امیدهای زیادی برای درمان بسیاری …

برای طرح سوالات خود تماس بگیریدتماس با ما
+