خانه / اخبار پزشکی و دارویی / آیا چین های پیشانی نشانه اولیه بیماری های قلبی – عروقی هستند؟

آیا چین های پیشانی نشانه اولیه بیماری های قلبی – عروقی هستند؟

تحقیقات جدید پیشنهاد می کند که چین های عمیق پیشانی می توانند یک راه سریع و راحت برای غربالگری بیماری های قلبی – عروقی مانند آترواسکلروزیس باشد.

در آترواسکلروزیس پلاکهایی از جنس چربی و لخته خون و سایر پروتئین ها در دیواره رگها تشکیل شده و اگر این اتفاق در عروق کرونری رخ دهد باعث سکته فلبی می گردد. همچنین مشکلاتی مانند دیابت و بالابودن فشار خون هم از عوارض آنست.

در تحقیقات جدید و جالبی که در کنفرانس سالیانه انجمن قلب اروپا در سال 2018 در مونیخ آلمان ( annual conference of the European Society of Cardiology) ارائه شد، یولنده اسکیرو استاد دانشگاه تولون فرانسه و همکارانش تاکید کردند که باید سایر ریسک فاکتورها مانند بالا بودن فشار و کلسترول خون، مصرف سیگار، سابقه خانوادگی و غیره را هم در نظر گرفت اما چین های عمیق پیشانی مانند یک مارکر راحت و همیشه در دید عمل می کنند.

 

این اولین باری نیست که قیافه و اجزا صورت و سر به بیماری ها لینک می شوند مثلا قبلا طاسی تیپ مردانه یا زود سفید و خاکستری شدن موها نیز با بیماریهای قلبی – عروقی ارتباط داده شده بود. (در این افراد این بیماری ها 5 برابر بیشتر دیده می شود)

تحقیقات گروه دانشگاه تولون نشان می دهد که بیماریهای قلبی – عروقی مانند آترواسکلروزیس ده برابر بیشتر در این افراد دیده می شود!

در این مطالعه 3200 داوطلب بزرگسال بین سنین 32 الی 62 انتخاب شد. برای نشان دادن میزان چروک، چین و چروک های پیشانی از صفر یعنی بدون چروک تا 3 یعنی چروک های خیلی عمیق و زیاد درجه بندی شدند.

همچنین بخوانید  داروی گلکانزومب Galcanezumab: درمان جدیدی برای میگرن

با فالو کردن این افراد در طول دو دهه مشخص شد که 233 نفر آنها بر اثر قلبی – عروقی فوت کرده اند.

در ارزیابی ها مشخص شد که نسبت ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی در افراد با درجه صفر در حد نرمال بوده اما افراد با درجه 2 و 3 حدود ده برابر بیشتر مبتلا شده اند.

این نسبت ها با در نظر گرفتن شرایط سنی و سبک زندگی این افراد تحلیل شده است.

اما چین و چروک پیشانی چه ربطی به بیماری های قلبی – عروقی دارند؟

با مطالعه گذشته نگر و تحلیل نتایج محققان دریافتند که آترواسکلروزیس حلقه ارتباطی بین چین و چروک های پیشانی و احتمال مرگ بر اثر بیماری های قلبی – عروقی می باشد.

نظریه اولیه ای که مطرح شد این بود که هر دو این مشخصات یعنی چین و چروک های عمیق پیشانی و آترواسکلروزیس به علت استرس و در نتیجه اکسیداسیون و تغییر در میزان کلاژن بدن رخ می دهد.

همچنین آنها ثابت کردند که عروق ناحیه پیشانی بسیار ریز بوده و بنابر این بسیار به تجمع چربی حساسند و سریع تشکیل پلاک می دهند که نشانه ای از آترواسکلروز است.

در نهایت محققین پیشنهاد دادند که این گونه افراد باید تحت مراقبت دوره ای و کنترل فشار خون و پربی خود باشند.

درباره ی دکتر غلامرضا ابری

دکتر غلامرضا ابری - دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران - همکار سابق آزمایشگاه ACD/labs کانادا - همکار نویسنده در سایت Pharmacy Times

همچنین ببینید

والزارتان

FDA تاییدیه فرم ژنریک والزارتان را داد

به گزارش مجله تخصصی داروسازی امروز 12 مارچ 2019، FDA نوع ژنریکی از داروی Diovan  …

برای طرح سوالات خود تماس بگیریدتماس با ما
+